Dunaharaszti – Budapest, Gellért tér

Dunaharaszti jól kiépült város, ami azért még sokat megőrzött régi hangulatából. A Duna közelsége teszi igazán különlegessé ezt a túrát. A táv 44 km ha oda-vissza tesszük meg. Lehetőség van rá, hogy csak egy irányba menjünk, ekkor a HÉV-et használhatjuk, mely Budapest Vágóhíd állomástól Dunaharaszti Alsóig közlekedik és van rajta direkt kerékpár szállításra kijelölt rész. Átlagos erőnléttel simán lehet teljesíteni. A GPS fájl a Dunaharaszti-Budapest útvonalat tartalmazza.

Érintett települések: Dunaharaszti, Szigetszentmiklós, Budapest

 

Additional information

TÁVOLSÁG

,

NEHÉZSÉG

ÚT TÍPUSA

, ,

KERÉKPÁR

, , ,

MEGYE

Miért ajánlom ezt a túrát?

Dunaharaszti kifejezetten szép város. Ha ide érkeznél és van egy kis időd, akkor érdemes lemenni a Duna-partra, és sétálni egyet a Sport-szigeten. A HÉV vonalával párhuzamosan fut a Fő út, ahol a Szent István templom és a parkja minden évszakban szép látvány. Pár száz méteren belül találjuk a Városházát és a Laffert kúriát is ahová szintén érdemes betérni egy kávéra, fagyira, mosdóba 🙂


A Laffert kúria és kertje, ingyenesen látogatható, belül presszó, fagyi, mosdó vár.


A Sport-sziget kis útjai a hatalmas fákkal.

Étkezés
Dunaharasztin bőven találunk étkezési lehetőséget. A Hősök terén megkóstolhajuk azt a lángost, ami megnyerte az országos versenyt. Ha valami könnyedebbre vágyunk, akkor találunk gyrost és házias kifőzdét is. A Karl cukrászda is országos hírű, főleg mióta Karl Zsolt süteménye nyerte a Pápalátogatás hivatalos süteménye címet.

Mire kell figyelned?
A túra a csepeli sétányon halad egy ideig, ahol sétálók, horgászok, gyerekek lehetnek, ezért itt csak szépen lassan haladjatok. Kár is lenne sietni, mert ez a túra legszebb része, én van amikor leszállok és csak úgy tolom a bringát egy darabig. 

Parkolás 
Dunaharasztin ingyenes parkolásra van lehetőség a templom parkolójában vagy a Sport szigeten a PR parkolóban. Budapesten pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem parkolójában találtam eddig mindig helyet 170 Ft / óra. Vigyázni kell, mert egy utcával odébb már 440 Ft / óra! 

Élménybeszámoló

Sokszor járok erre, tekintve, hogy Dunaharasztin lakom 🙂 Így ha észak felé indulok, akkor csak ezen az úton tudom elérni Budapestet ha nem szeretnék a forgalomban tekerni, majd innen haladok tovább Szentendre, Vác, Visegrád, Szob, stb... felé. Aki szereti a vízpartot, annak ez az út nagy kedvence lesz. Van itt nádas, vízimadarak, part menti fák, kajak bérlési lehetőség (Dunaharsztin a HÉV híd tövében - https://www.facebook.com/dhcsonakhaz/), és még ki tudja mennyi minden.

A fentiekből adódóan én Dunaharasztiról kezdem a túrát, a kedvetekért a Szent István templom mellől, ugyanis itt könnyen lehet parkolni és biztonságba lesz az autó. A HÉV állomás innen csak kb. 1 km, tehát aki csak egy irányba tenné meg a túrát, annak csak ennyit kell majd jönni a HÉV megállójától. A két pontot a Fő út köti össze, tehát lehetetlen elrontani ha nem fordultok le róla, meg persze jó irányba indultok el 😀

Szóval a templom után én a gyalogos járdán szoktam haladni, mert utálok a forgalomba tekerni, és itt úgy vannak kialakítva a járdák, hogy könnyedén fel és lehajhatunk a kereszteződéseknél. Így jutunk el a sportszigeti lehajtóig, ami a hév híd alatt vezet át. Itt is van egy nagy PR parkoló, tehát akinek ez szimpatikusabb, rögtön indulhat innen is. A sport szigeten egy kis ösvény vezet körbe, mindenképpen megéri megnézni. Nekem főleg a repkénnyel befutott fák tetszenek és a nagyobb nyitott füves rész a vízparton, ami pokrócért és piknik kosárért könyörög. Itt egy kis térkép is az útvonalról. A kajak kölcsönző a hídnál van, de van itt teniszpálya, szabadtéri edzőeszközök és egy nagy műfüves focipálya, ahová nem lehet bemenni, de el lehet csípni egy meccset ha valakit érdekelne.

A szigetről egy kis utcán megyünk fel a HÉV töltésig, majd ezt követve átmegyünk a vasúti hídon. Itt jobbra fordulva elindulunk észak felé.

Szigetszentmiklós egy alacsonyabb forgalmú mellékútján fogunk haladni, ahol 30km/óra a sebességkorlát. Pár km múlva érjük el Budapestet és a Csepel-sziget partján végighúzódó sétányt, amit tényleg szépen rendbehoztak, kiépítettek. Szerintem ez a túra legszebb része, ha a természeti értékeket nézzük. A másik kedvenc már bent pesten a Lágymányosi híd és a Műegyetem közötti szakasz. Budapest egyszerűen gyönyörű, nem is tudjuk igazán értékelni, pedig sok országban megválasztották a világ 10 legszebb városa közé. De azt hiszem előre ugrottam egy kicsit 🙂

A sétány végén már a Gubacsi-híd kezdődik. Itt egy rövid ízelítőt kapunk Csepel életéből, de nagyon jó hír, hogy innen a Gubacsi hídtól már végig a forgalomtól elzárt kerékpárúton fogunk haladni. A képek között a térképen lehet látni, hogy egy kis kitérőt tettem Csepel belvárosa felé, majd visszatértem az eredeti útvonalra. Ezt annak javaslom, aki ezt a kerékpártúrát több másikkal köti össze, tehát pl. Szentendre felől érkezik és jól esne már neki egy kis pihenő. A kitérő ugyanis a központba visz, ahol van McDonalds, Döner Kebab, Spar, Penni, stb... Tehát itt fel lehet tölteni a készleteket, elmenni mosdóba, aztán vissza gyorsan a természetbe.

A letölthető GPS útvonal direkt úgy készült, hogy a HÉV végállomása mellett halad el, így mindjárt lehet látni, hogy hol kell felszállni annak, aki visszafelé már inkább így utazna. A bringára külön kell jegyet venni! Erről a pontról már látszódik a Lágymányosi híd amin nagyon szeretek áttekerni.
Itt van egy alternatív javaslatom is. Ha nem megyünk át a hídon, akkor a pesti oldalon is halad egy kerékpárút. Itt jó eséllyel a turisták között haladhatunk el egészen a Bálnáig (Hivatalosan Bálna Budapest), ahol elképesztően hangulatos kiülős helyek vannak. Amíg iszogattok valamit, addig elétek tárul a Duna, a hidak, a Gellért hely és a Budai vár. Azt gondolom ez a legjobb hely egy pihenőre 😉

Az hogy végül a másik oldalt és a Gellért teret választottam végcélnak nem véletlen. Innen ugyanis könnyen tudunk eljutni a Margit-szigetig, szintén végig kerékpár úton. A Duna túlpartján is van egy út odáig, de azt lényegesen nehezebb követni, olyan, mint egy kis hegyipatak, hol eltűnik, hol felbukkan 😀 A budai oldal ezzel szemben teljesen egyértelmű. Amikor ezt olvasod lehet, hogy már ez a túra is fent van az oldalon, keress rá a "Margit-sziget"-re.

Ha tetszik a túra, esetleg nagyobb kört is mennél, akkor nézd meg a Dunaharaszti - Tököli Parkerdő túrát is!

Hozzáfűznél valamit a túrához, hasznos tapasztalatod van? Írd meg alul a kommenteknél, előre is köszönjük!

Jó túrázást, remélem ti is kedvelni fogjátok ezt az utat.

Additional information

TÁVOLSÁG

,

NEHÉZSÉG

ÚT TÍPUSA

, ,

KERÉKPÁR

, , ,

MEGYE

GPS térkép

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dunaharaszti – Budapest, Gellért tér”

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

17 − 4 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Vélemények

Be the first to review “Dunaharaszti – Budapest, Gellért tér”

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

három × öt =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .